Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi bir çocuğun büyüme ve gelişim sürecinde son derece önemli bir basamaktır. Bu süreç çocuklar kadar ebeveynler için de kritik ve zaman zaman kaygılı bir süreç olabilir.

Çocuklara ne zaman tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği konusunda kesin bir zaman söylemek mümkün değildir. Bu süreç her çocuğun kendi fiziksel ve psikolojik hazır olma süreciyle ilişkilidir.

Genellikle çocukların 24 ayı doldurdukları zaman tuvalet eğitimine ilgi gösterdikleri düşünülmektedir ancak bazı çocuklarda bu süre daha geç ya da daha erken olabilmektedir. Bunun yanı sıra, yapılan araştırmalarda erkek çocukların daha geç hazır olduğu ve tuvalet eğitiminde kız çocuklarına oranla daha zorlandıkları görülmüştür.

Çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı?

 • Basit yönergeleri anlayabiliyor mu?
 • Gün içerisinde en az 2 saatlik periyodlarda altı kuru şekilde kalabiliyor mu?
 • Islak ya da kirli bezlerle ilgili şikâyet ediyor mu?
 • Pantolonunu kendisi indirip ardından tekrar kaldırabiliyor mu?
 • Sözcükler, mimikler ya da vücut diliyle tuvalete gitme ihtiyacı olduğunu söylüyor mu?
 • Oturağa, tuvalete gitmeye ya da iç çamaşırı giymeye dair bir ilgisi var mı?

Eğer bu soruların çoğuna ‘evet’ cevabı veriyorsanız, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olabilir. Eğer çoklukla ‘hayır’ cevabı veriyorsanız, bir sure daha bekleyebilirsiniz. Özellikle çocuğunuzun hayatında taşınma, yeni bir kardeşin doğumu gibi önemli bir değişim varsa bu süreci bir süreliğine erteleyebilirsiniz.

Çocuğumun tuvalet eğitimini öğrenmesi ne kadar zaman alacak?

Çocukların tuvalet alışkanlığı geliştirmeleri bir anda olmayacaktır. Bu süreç genellikle 3-6 ay arasında olsa da bazı çocuklar için daha kısa ya da uzun olabilir. Bunun yanı sıra, bazı çocuklar hem gece hem de gündüz altlarını ıslatmamayı aynı anda öğrenebilirler ancak kimi çocuklar için gece kuru kalabilmeyi öğrenmek biraz daha uzun süreli olabilir.

Çocuğuma tuvalet eğitimini nasıl vermeliyim?

 • Bu sürece başlamadan önce çocuğunuz için tuvalette kullanabileceği bir oturak satın alın. Tuvalet eğitimine başlamadan bir kaç gün önce çocuğunuzun bu oturakla oynamasına, üzerine kıyafetleriyle oturup kalkmasına olanak sağlayın.
 • İşinizin olmadığı ve tüm günü evde geçireceğiniz bir gün belirleyin. O gün çocuğunuzun altını bağlamayın ve iç çamaşırı ile pantolon giydirin. Hatta iç çamaşır seçme sürecini çocuğunuzla birlikte yaparak onun sevdiği bir tane giyinmesine izin verin.
 • Çocuğunuzun tuvaletinin gelebileceği zamanlarda, genellikle yemekten 30-40 dk sonra olmak üzere çocuğunuzu tuvalette oturağının üzerine oturtun. Bunun dışında da çocuğunuzun tuvaletinin geldiği zamanları yakalamaya çalışın.
 • Günün farklı saatlerinde çocuğunuzu çok sıkmadan tuvaleti olup olmadığını sorabilirsiniz. Bunu sorarken çocuğunuzun kendisini baskın altında hissetmemesi çok önemlidir.
 • Çocuğunuzu oturakta bekletmeniz için 5 dakika yeterlidir. Çocuğunuz daha uzun süreli bir oturmayı ceza olarak algılayabilir.
 • İlk başlarda çocuğunuzun altını tuvaletteyken siz temizleyin, daha sonra ona nasıl yapılacağını öğretin. Tuvalet bittikten sonra mutlaka el yıkaması gerektiğini hatırlatın. El yıkama alışkanlığı, çocuğunuzun tuvalet rutininde keyif alacağı bir kısım olabilir.
 • Çocuğunuzu bu süreç boyunca destekleyin ve sık sık takdir edin. Takdir edilen davranışların öğrenilme ve tekrarlanma olasılığı daha yüksektir.

 

KAYNAKLAR

 

Dowshen, S. (2011). Toilet Teaching Your Child. Retrieved August 1, 2013, from http://kidshealth.org/parent/emotions/behavior/toilet_teaching.html#

Mayo Clinic. Potty Training: How to get the job done. Retrieved August 1, 2013, from http://www.mayoclinic.com/health/potty-training/CC00060

University of Michigan Health System (2010). Toilet training. Retrieved August 1, 2013, from http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/toilet.htm

Hatfield, H. (2011). Potty Training and Your Preschooler. Retrieved August 1, 2013, from http://www.webmd.com/parenting/guide/potty-training-preschoolers

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.