Çocuklarda Mastürbasyon

Mastürbasyon, kişinin keyif almak ya da rahatlamak amacıyla kendi cinsel organını uyarması anlamına gelir. Sanılanın aksine mastürbasyon erken yaşlarda başlayabilir ve hem kız hem de erkek çocuklar tarafından yapılabilir.

Çocuklar neden mastürbasyon yapar?

Küçük çocuklar genellikle iki sebep için kendi bedenlerine dokunma isteği duyarlar. İlk ve temel neden keyif alma isteğidir. 3-5 yaşları arasından çocuklar kendi ve çevresindekilerin bedenlerini keşfetmeye dair yoğun bir merak duyarlar. Kimi zaman tesadüfen, bazen de bilinçli olarak cinsel organına dokunan çocuk, bu durumun kendisini iyi hissettirdiğini fark eder ve kendine dokunmaya devam eder.

Çocuklarda mastürbasyonun bir başka sebebi ise stres ve kaygı düzeyini azaltmak ve rahatlamaktır. Gündelik hayatlarında okul, aile, arkadaş ilişkilerinde problem yaşayan çocukların hissettikleri kaygıyı azaltmak için mastürbasyon yaptıkları ortaya konmuştur.

Mastürbasyon çocuklarda; elle sürtünme ya da yastık, oyuncak, yatak gibi başka bir nesne yardımıyla sürtünme olarak görülmektedir. Genellikle mastürbasyon yapan çocukların yüzlerinde boş bir ifade olduğu, kızardıkları, hızlı ya da düzensiz nefes aldıkları bilinmektedir. Ancak, ergenlik dönemine kadar çocukların bu davranışı cinsellikle eşleştirmediğini unutmamak gerekir. Çocuklarda genital bölgeyle oynamak sıklıkla bir kendini rahatlatma biçimidir.

Mastürbasyon çocuğun ileriki hayatında bir soruna yol açar mı? 

Mastürbasyon çocukların bedenine hiç bir fiziksel hasar ya da zarar vermez. 5-6 yaşından sonra kasıtlı olarak toplum içinde yapılmadığı sürece her hangi bir anormallikten söz edilemez.

“Çocuğumu mastürbasyon yaparken gördüm, ne yapmalıyım?” 

  • Gerçekçi hedefler koyun. Çocuklar mastürbasyonu bir kez keşfettikten sonra tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Çocuğunuzun bu davranışı öğrendiğini ve bundan keyif aldığını unutmayın. Bu durumda kontrol edilmesi gereken şey çocuğunuzun bunu nerede ve ne zaman yapacağıdır. Çocuğunuza mastürbasyonun özel bir durum olduğunu ve herkesin önünde yapılamayacağını anlatın. Tuvalette ya da kendi odasında yalnız olduğu zamanlar yapabileceğini söyleyin.
  • Sakin bir ses tonuyla konuşun. Çocuğunuzla bu konu hakkında konuşurken öfkeli ya da bağırarak konuşmayın. Ebeveynlerin bu konuya verdikleri yoğun tepkiler çocukların utanç ve suçluluk hissetmesine sebep olabilir.

 

  • Mastürbasyon akşam ya da öğlen uykusu zamanında yapılıyorsa yok sayın. Çocuğunuzu bu zaman dilimlerinde yalnız bırakın ve ne yaptığını kontrol etmeye çalışmayın. Çocuğunuzu bu anlamda sıkıştırmak onu yalan söylemeye ve bu konuyla ilgili suçluluk hissetmesine neden olabilir.
  • Herkesin içinde yapıldığı zaman dikkatini dağıtın. Çocuğunuz toplum içerisinde mastürbasyon yaptığı zamanlarda onun dikkatini ellerini kullanabileceği başka bir etkinliğe ya da oyuncağa yöneltmeye çalışın. Eğer işe yaramazsa çocuğunuza; “Bunun hoşuna gittiğini biliyorum, daha önce de konuştuğumuz gibi odanda ya da tuvalette yapmanda bir sakınca yok. Ancak evin diğer yerlerinde ya da etrafta başkaları varken yapman uygun olmaz.” açıklamasını yapabilirsiniz. Çocuklar genellikle 4-5 yaşlarına geldiklerinde başkalarının duygularına karşı daha duyarlı olurlar ve sadece yalnızken mastürbasyon yapmaları gerektiğini anlarlar.

 

  • Çocuğunuzla olan fiziksel yakınlığınızı arttırın. Bazı çocuklar ebeveynlerinden daha fazla fiziksel ilgi (sarılma, öpme) gördükleri zaman insan içerisinde daha az mastürbasyon yaparlar. Çocuğunuzla her gün en az 1 saat birlikte özel zaman geçirmeye ve fiziksel şefkat göstermeye özen gösterin.

 

  • Doğru materyallere ulaşmasını sağlayın. Çocuğunuzun ergenlik dönemi öncesinde yetişkinlere yönelik cinsel içerikli resimler görmesi, karşı cinsle ilgili düşüncelerini olumsuz etkileyebilir. Çocuğunuzda bu yönde bir merak görüyorsanız ona yaşına uygun, vücut bölümlerinin ve cinsel bilgilerin anlatıldığı bir kitap alabilirsiniz. Çocuğunuza kitabı okuyabileceğini ve sonrasında merak ettiği soruları size sorabileceğini söyleyin.

Mastürbasyon konusunda nasıl davranmak doğru değildir?

Ebeveynler için çocuklarını mastürbasyon yaparken görmek çok farklı duygu ve davranışlara neden olabilir. Birçok ebeveyn bu durumdan utanmakta ve ne yapacağını bilememektedir. Ebeveynlerin bu konuyla ilgili en sık yaptıkları hata mastürbasyonu tamamen ortadan kaldırmaya çalışmalarıdır. Böyle davranmak, çocukla aranızda kaybedeceğiniz bir güç savaşına girmenize sebep olabilir. Çocuklar mastürbasyon yaptıkları için cezalandırılmamalı, öfkelenip bağırılmamalıdır. Öte yandan çocuğunuzla bu konu hakkında konuşurken mastürbasyonu “kötü, pis, günah” gibi kelimelerle tanımlamak çocuğunuzun kendisiyle ilgili olumsuz yargılar oluşturmasına ve ileride cinselliğe yönelik olumsuz düşünceler geliştirmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu durumun normal olduğunu vurgulamak ve çocuğu yaptığı şey için cezalandırmamak son derece önemlidir.

KAYNAKLAR

Schor, E. (1999). Caring for Your School-Age Child: Ages 5 to 12. American Academy of Pediatrics.

University of Michigan Health System (2009, July). Masturbation. Retrieved July 18, 2013, from http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/masturb.htm

Davis, M. (2012). Tips for Talking with Kids About Masturbation. Retrieved July 18, 2013, from http://www.advocatesforyouth.org/parents/2027?task=view

Swanson, D. (2011). Caught Your Kid Masturbating?. Retrieved July 18, 2013, from http://www.webmd.com/parenting/features/caught-your-kid-masturbating

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.